Jdi na obsah Jdi na menu
 

Zámek v Zábřehu

7. 1. 2010

ObrazekZámek v Zábřehu, dnešní sídlo městského úřadu, stojí na místě dřívější tvrze, která chránila kupeckou stezku v údolí Moravské Sázavy.

První zmínka o Zábřehu coby o městě se datuje k roku 1278, z města byl do panského sídla jediný přístup chráněný hlubokým příkopem. Tvrz byla postupně za Šternberků a pánů z Kravař rozšiřována a opevňována, koncem 14. století se již v pramenech hovoří o zábřežském hradu. Kravařové panství v roce 1442 prodali Janu staršímu Tunklovi z Drahanovic. Za Tunklů zábřežské panství všeobecně rozkvétá, hrad se stává rodovým sídlem a je přestavěn ve stylu pozdní gotiky. Z té doby pochází pískovcový štít, dnes umístěný v průjezdu na nádvoří, se znakem Tunklů (dvě ryby a nápis Georgius Tunkl senior de Brniczko et in Zabrzeh) z roku 1478.

Z kraje 16. století zábřežské panství připadlo Boskovicům, ti si však za své sídlo zvolili zámek v Moravské Třebové, jediný, kdo tu přebýval, byl Jan z Boskovic, který dal také hrad, po četných stavebních úpravách již se zámeckými rysy, přestavět na pohodlné renesanční zámecké sídlo se zahradou ze strany dnešního Masarykova náměstí. Přestože Boskovicové a následně dědicové jejich panství Žerotínové sídlili v Moravské Třebové, i zábřežské panství za nich zažívalo rozkvět. Ten však přerušila třicetiletá válka, po níž byl již Zábřeh a okolí v majetku Liechtensteinů. V rámci jejich majetků poklesl zábřežský zámek na sídlo hospodářské správy, také zde byly ve válečných letech ubytováni vojáci.

V první polovině 18. století ještě došlo k přistavění severního křídla a částečnému pobarokizování zámku, na konci století pak zničil město i část zámku rozsáhlý požár. Od roku 1849 je zámek v majetku města, sídlil v něm mimojiné například okresní soud. Dnes je zámek sídlem městského úřadu, vloni prošel opravou fasád.

Jak se tam dostat?

Vlak: Železniční stanice Zábřeh na Moravě leží na koridoru Česká Třebová – Přerov, zároveň odtud vyjíždí také vlaky do Šumperka a Jeseníku.

Autobus: Dobré spojení jak s okolními městy, tak s krajskou Olomoucí.

GPS: N 49° 52' 53.53", E 16° 52' 18.08"

Web

www.zabreh.cz

Tipy v okolí

Zábřežský zámek stojí v samotném historickém centru města na jižní straně Masarykova náměstí. Zde stojí za prohlédnutí zejména morový sloup z roku 1713, kostel sv. Bartoloměje a renesanční dům Pod podloubím. Nedaleko náměstí pak stojí kostel sv. Barbory, původně gotický, později barokně upravovaný. Dále ve městě patří k ceněným budovám empírové vlakové nádraží, které nedávno prošlo nákladnou rekonstrukcí, u vlakové trati pak stojí mezi rybníkem a městským parkem evangelický kostel v historizujícím slohu. Součástí města je také dřívější obec Skalička na vrchu naproti nádraží, kde stojí barokní zámeček, v současné době rekonstruovaný. Zábřeh může také dobře posloužit jako výchozí místo pro výlety do údolí Moravské Sázavy či kopců Zábřežské vrchoviny.

Martin Višňa

Foto: zabreh.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář