Jdi na obsah Jdi na menu
 

Torzo kláštera Koruna Panny Marie

21. 12. 2009

klaster-koruna-panny-marie.jpg

Augustiniánský klášter Koruna Panny Marie (Corona S. Mariae) stával mezi obcemi Krasíkov a Třebařov na vyvýšeném místě obtékaném řekou Moravskou Sázavou. Založil ho v roce 1267 Boreš z Rýzmburka poté, co v polovině století dostal od krále Václava I. Darem celé tehdejší Moravskotřebovsko. Klášter obývalo kolem desítky mnichů řádu sv. Augustina (ten založil papež Alexandra IV. V roce 1256), ke klášternímu hospodářství patřila pole v Třebařově, lesy u Krasíkova, polovina obce Tatenice a mlýn, později také část obce Krasíkov.

Klášter se postupem času vyhledávaným poutním místem, poutníci se zde museli svléci ze svých hříšných šatů, obléct si prostý plátěný háv a teprve potom předstoupit před oltář Panny Marie se svojí prosbou. Proslulost kláštera však netrvala dlouho. V době husitských válek mniši na čas odešli do Jevíčka, později byl ještě konvent obnoven, nicméně v 16. století definitivně mniši odcházejí do Brna a klášter v roce 1552 zaniká.

Do současnosti se z klášterního areálu dochovalo pouze torzo raně gotického kostela s dřevěnou zvonicí. Torzo je dobře viditelné ze železniční tratě, která několik desítek metrů od kláštera ústí do Krasíkovského tunelu. Místo je volně přístupné, vybavené informační tabulí.

Pověst

Boreš z Rýzmburka byl jednou v okolí dnešního Krasíkova a Třebářova na lovu. V jednu chvíli spadl z koně a těžce se poranil. Jeho lovci ho našli a odnesli na hrad, kde se vážně roznemohl. Tehdy Boreš slíbil, že nechá postavit klášter, když se uzdraví. Zanedlouho se opravdu uzdravil, a tak na onom návrší, kde z koně spadl, nechal "z Božího vnuknutí" postavit kostel a klášter pro dvanáct bratrů, který dostal dostal jméno Koruna Panny Marie.

(podle knihy G. Mikusche Studnice pověstí z moravských Sudet)

Jak se tam dostat?

Vlak: Klášter leží nedaleko železniční zastávky Krasíkov na trati mezi Zábřehem a Českou Třebovou.

Autobus: Do Krasíkova i Třebařova zajíždí ve všední dny několik autobusů jak z Lanškrouna, tak z Moravské Třebové.

GPS souřadnice: N 49° 50' 53.60", E 16° 41' 54.56"

Web:

www.obec-koruna.cz

Tipy v okolí

V nedalekých Tatenicích stojí menší renesanční zámek. Původní tvrz přestavěl v roce 1606 Ladislav Velen ze Žerotína na lovecký zámeček, čtyřkřídlou stavbu zdobenou psaníčkovou omítkou – sgrafiti. Zámek byl v minulosti různě využíván – jako venkovské panské sídlo nebo pro hospodářské účely, nyní je zrekonstruovaný a sídlí v něm tatenický obecní úřad, v sále se konají kulturní akce. Nedaleko se také tyčí kostel sv. Jana Křtitele.

Za prohlídku také stojí obec Třebařov. Historickou hodnotu má například budova základní školy, vila, v níž sídlí obecní úřad a kostel Nejsvětější trojice.

Martin Višňa

Foto: obec-koruna.cz

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář