Jdi na obsah Jdi na menu
 

Nový zámek u Lanškrouna

24. 12. 2009

ObrazekZ barokního Nového zámku na návrší mezi Lanškrounem a Rudolticemi se toho do dnešních časů nedochovalo mnoho. Na město, do jehož katastru zámek spadá, i blízkou obec v současnosti shlíží pouze jediná třípatrová rohová věž a sklepení.

Osud zámku nepřál. Jeho stavba probíhala v letech 1699–1712 na popud nového majitele lanškrounského panství Jana Adama Ondřeje  Lichtensteina, kterému nevyhovoval zámek ve městě. Přípravy a plány stavby, jejichž autorem byl italský architekt Domenico Martinelli, začaly ještě o dva roky dříve, po dvanácti letech byla mohutná barokní třípatrová budova na půdorysu písmena H dokončena. V každém patře se nacházelo čtrnáct bohatě zdobených místností, kolem zámku vznikl park Už v roce 1714 však vyhořel, za požár mohla neopatrnost tesařů a kotlářů, kteří opravovali střechu a okapy. Zámek byl nouzově opraven, ovšem v roce 1719 vyhořel znovu, když do něj uhodil blesk. V roce 1754 propukl na zámku další požár, při kterém přišel o střechy a krovy, dva roky nato majitelé rozhodli o jeho zboření a zasypání části rozsáhlých sklepení.

Od roku 1802 fungoval ve zbylé věži hostinec, sklepy využíval lanškrounský lichtensteinský pivovar. V majetku Lichtensteinů byl až do roku 1945, kdy byl zestátněn a následně různě až do roku 1971 využíván. Do roku 2005, kdy byla zahájena nákladná a ambiciózní rekonstrukce torza zámku, pak chátral.

Dnes věž do daleka svítí novou fasádou, 7. července 2007 byla slavnostně otevřena. Ve věži se konají různé výstavy, v přízemí funguje kavárna, také se obnovuje zdejší restaurace, stejně tak zpřístupněné sklepení slouží jako výstavní prostory. V plánu je také úprava podkroví na rozhlednu.

Jak se tam dostat?

Vlak: Zastávka Rudoltice v Čechách leží na železničním koridoru Česká Třebová – Přerov. Z Rudoltic zajíždí regionální vlaky do Lanškrouna.

Autobus: Z Lanškrouna zajíždí do Rudoltic pravidelná linka.

GPS: N 49° 54' 07.57", E 16° 34' 57.44"

Web

www.novyzamek.info

Tipy v okolí

Blízký Lanškroun nabízí řadu cílů, ať už to je soustava rybníků a lesních stezek nebo historické centrum města – zámek, v němž sídlí muzeum, nebo renesanční radnice

Obrazek

 Martin Višňa

Foto: www.novyzamek.info

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

delfinárium

(Martin Višňa, 31. 1. 2010 20:41)

o delfináriu se letmo píše zde: http://www.hrebecsko.estranky.cz/clanky/zpravy-z-regionu/o-vystavbe-delfinaria-rozhodne-nejspise-referendum

jinak můj názor je víceméně obdobný jako starostky Rudoltic pí Bártlové - moc mi to do Rudoltic nepasuje.. místní by ztratili jeden z procházkových cílů, ostatní turisté asi těžko budou očekávat ve vesnici za bytovkami mořské akvárium, navíc se mi nelíbí, že by měl padnout ten lesík u zámku... mnohem realističtější vidím proměnu lesíku na lesopark třeba i s malou zoo s kozami, drobnými zvířaty a voliérami ...

velké plány co vy na to

(lado, 31. 1. 2010 19:51)

Na zámku u Rudoltic má vyrůst delfinárium ,jaký je Váš názor?