Jdi na obsah Jdi na menu
 

Hřebečsko z ptačí perspektivy

2. 6. 2010

Rozhlédni se, člověče, než ti život mezi prsty uteče... Těmito písňovými slovy začíná dokumentární cyklus České televize Rozhlédni se, člověče o rozhlednách na českých, moravských a slezských kopcích, kterým provázel herec Luděk Munzar. Své rozhledny a vyhlídkové plošiny má také Hřebečsko a některé další na dřívější jazykový ostrov shlížejí. 

ObrazekAndrlův Chlum 

Rozhledna Andrlův Chlum se tyčí ve výšce 559 m n. m. nad Ústím nad Orlicí od roku 1996, již předtím zde však několik vyhlídkových věží stálo. Padesátimetrová telekomunikační věž nabízí vyhlídkovou plošinu ve výšce 35 metrů, odkud se skýtá výhled nejen na Ústí a Orlické hory, ale také na Krkonoše, Kunětickou horu u Pardubic, Českomoravskou vrchovinu, Jeseníky a Kralický Sněžník. Rozhledna je přístupná celoročně, od listopadu do února ale pouze, je-li sjízdná silnice. Z města k rozhledně vede značená trasa s křížovou cestou, vstupné na věž je 15 korun. U rozhledny chata Hvězda s restaurací.

GPS: 49°57'36.6"N, 16°22'26.339"E

 

ObrazekDobře utajená rozhledna Járy Cimrmana

Dřevěná rozhledna nad Březovou nad Svitavou byla otevřena veřejnosti v roce 2007, jméno má po českém géniovi Járovi Cimrmanovi, což samo o sobě značí, že nepůjde o něco obyčejného. Cimrman byl údajně v roce 1907 při návštěvě březovského rodáka, kartografa Františka Eduarda Kořistky natolik uchvácen výhledem na město a údolí řeky Svitavy, že navrhl postavit nad městem rozhlednu s tím, že když radní stavbu nepovolí, tak další možnost bude až za sto let. A tak v roce 2007 vyrostla nad Březovou 20 metrů vysoká konstrukce, která je dobře viditelná snad jen z "Březováku" ze silnice na Svitavy. A výhled na město z její volně přístupné plošiny je také z větší části kryt stromy. Zkrátka dobře utajená rozhledna. Od březovského kostela k ní vede značená trasa.

GPS: 49°38'49.6"N, 16°30'43"E

ObrazekKozlovský kopec

Od roku 2001 slouží jako rozhledna vysílač mobilního operátora na Kozlovském kopci poblíž chaty Maxe Švabinského v Kozlově nedaleko České Třebové. K rozhledně vedou značené trasy z centra České Třebové (červená) nebo také ze Semanína, vysílač je turistům otevřený v sezoně od května do září o víkendech a svátcích mezi 9. a 18. hodinou, vstupné činí 15 korun. Plošina ve výšce 32 metrů skýtá výhled na Orlické hory, Jeseníky, Kralický Sněžník, také Českomoravskou vrchovinu a Litomyšlsko, při dobré viditelnosti i Krkonoše se Sněžkou. V chatě M. Švabinského restaurace.

GPS: 49°52'52.329"N, 16°25'32.619"E

 

ObrazekLázek u Lanškrouna

Na 714 metrů vysokém vrchu se 7 km východně od Lanškrouna nad obcí Cotkytle tyčí rozhledna Lázek s Reichlovou chatou, pocházející z roku 1933. Z Cotkytle vede k chatě asfaltová cesta, rozhledna je přístupná v otevírací době přes léto kromě pondělí od 10 do 19 hod., od září do listopadu pak ve stejných hodinách pouze odpoledne. Vstupné na plošinu ve výšce 17 metrů činí 40 korun, z plošiny se otevírá výhled Lanškrounsko, Českotřebovsko a Orlické hory, také na Kralický Sněžník a Jeseníky, při dobré viditelnosti je možno zahlédnout i olomoucký Svatý Kopeček. V chatě je turistům přístupná restaurace a také prodej suvenýrů.

GPS: 49°55'32.91"N, 16°42'19.739"E

 

ObrazekPastýřka

27metrová rozhledna na vrchu Pastvisko nad jižním okrajem Moravské Třebovské byla otevřena vloni v červnu jako druhá rozhledna na tomto místě v historii. Původní zde stávala před zhruba sto lety. K vyhlídkové věží vás dovedou z centra města  červená (2,5 km) a zelená turistická cesta (cca 3,5 km). Plošina ve výšce 25 metrů pak nabízí výhled nejen na Třebovou a její okolí, Podorlicko, Zábřežskou vrchovinu, také masiv Jeseníků a Kralického Sněžníku. Přístupná volně.

GPS: 49°44'46.406"N, 16°39'50.31"E

 

ObrazekStrážný vrch

Rozhledna vzhledem připomínající těžní věž vyrostla v rámci projektu Hřebečské důlní stezky na Strážném vrchu, součásti Hřebečovského hřbetu, která se tyčí nedaleko Kunčiny-Nové Vsi. Oficiálně otevřená bude dřevěná vyhlídková plošina 4. července spolu s celým systémem stezek, avšak přístupná je již nyní, a to volně. Po zdolání 67 schodů se turistovi z plošiny ve výšce 14 m otevře výhled na okolí Moravské Třebové, Lanškrounsko a Podorlicko a při dobré viditelnosti i na Kralický Sněžník.

GPS: 49°47'13.111"N, 16°34'48.643"E

 

ObrazekVěž kostela Navštívení Panny Marie

Jak je patrné, nejde o rozhlednu v pravém smyslu slova, ovšem přece jen sem věž kostela na svitavském náměstí Míru patří. Z věžních oken máte po zdolání více než  stovky schodů téměř celé Svitavy jako na dlani a kus okolí města k tomu. Vstupné na věž je 10 korun, přístupná je v běžné otevírací době nebo podle domluvy s pracovníky svitavského muzea. Ve věži je také instalována výstava o kostelech a církevních stavbách na Svitavsku.

GPS: 49°45'23.568"N, 16°28'2.117"E

 

Pozn.: GPS souřadnice jsou v některých případech pouze orientační, nemusejí být zcela přesné. 

Martin Višňa

Foto: rozhlednyunas.cz, MV a internet

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Rozhledny a vyhlídky

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

rozhledna na mladějovském hradisku

(LH, 4. 7. 2012 10:40)

Možná by Vás zajímalo, že rozhledna již není - zbyly jen uřezané kůly (mám foto). Vzhledem k okolnímu porostu tedy není ani žádný rozhled.

Mladějovské hradisko

(Lubomír Hakl, 25. 6. 2012 9:46)

Možná by Vás zajímalo, že rozhledna již není - zbyly jen uřezané kůly (mám foto). Vzhledem k okolnímu porostu tedy není ani žádný rozhled.